Cilt Kuruluğunu Önlemek İçin Tavsiyeler

Cilt kuruluğunu önlemek için neler yapmalı?
Soğukta eldiven takın: Özellikle sonbahar ve kış aylarında, düşük nem oranına bağlı olarak deri kuruluğu daha sık görülür.Kısa duş alın: Banyo ve duş süresi kısa tutulmalı ve duştan çıktıktan sonra cilt tipine uygun nemlendiriciler kullanılmalıdır.Yağlı sabun kullanın: Sabunlar deriyi kuruttuğundan, pH'ı 5.5 olan sabunsuz temizleyiciler veya yağ ve gliserin oranı yüksek sabunlar kullanılmalıdır.Kimyasallardan korunun: Deterjan, aseton ve kimyasallarla sık temastan kaçının.Çok dar giyinmeyin: Çok dar giysiler, sürtünmeye bağlı olarak deride kuruluk ve hassasiyete neden olabileceğinden, kıyafet seçimine dikkat edilmelidir.Ofisi nemlendirin: Özellikle ofis ortamında çalışanlar, klimanın neden olduğu düşük neme bağlı cilt kuruluğundan şikayet edebilirler. Odanın nem oranının düşük olmamasına dikkat edilmelidir.Banyoda çok sıcak su kullanmayın ve banyo süresinin 10 dakikayı aşmamasına dikkat edin.Banyodan sonra cilt tipinize uygun yüzünüz ve vücudunuz için nemlendirici krem ve losyonları kullanmayı ihmal etmeyin.Gün içerisinde defalarca yıkamak zorunda kaldığınız ellerinizi, her yıkamadan sonra nemlendirin.
Cildi kuru olanlar, ne tür kozmetik ürünleri kullanmalı?
Kuru cilt problemi olanlar, yağ içinde su emülsiyonu dediğimiz ve deriyi yoğun nemlendiren ürünler kullanabilirler. Deride hassasiyet problemi olmayan kişilerse, üre ithiva eden kozmetik nemlendiricilerden fayda görebilirler. Banyo sonunda kullanılan vücut yağları, derinin nem kaybını engeller. Bu tip kozmetik ürünlerin de, oldukça faydası vardır.
Soğuk ve sıcak hava cildi etkiler mi?
Kuru deri, stratum korneum tabakasının nem içeriğinin azalmasıdır. Sıcağa ve soğuğa maruz kalan ciltte transepidermal su kaybı artar ve bu artış, cildin kurumasına neden olur.
Mevsimlerin cilt üzerinde etkisi var mı?
Özellikle kış mevsimi, cilt kuruluğuna neden olur. Dönemsel kuruluk dendiğinde "kış kaşıntısı" olarak da bilinen, soğuğa bağlı kserois akla gelir. Kış aylarında düşük neme bağlı olarak gelişen bu tablodan korunmak için, mutlaka koruyucu giysiler giyilmeli, nemlendiriciler kullanılmalıdır.
Cildin kurumaması için nasıl beslenmeli?
Yaz aylarında terlemeye bağlı olarak kişilerde oluşan susuzluk hissi, su içilmesi için kişiyi uyarır; fakat kış aylarında genellikle su tüketimi azalır. Cilt kuruluğunu engellemek için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bol su tüketimidir. Sadece suyla değil, bitki çayları ya da meyve sularıyla da gerekli sıvı ihtiyacı karşılanabilir. Yediğimiz besinler de, cilt kuruluğuna etki eder. Hızla oluşan kilo kayıplarıyla dengesiz beslenme, deride kuruluğa neden olur. Özellikle bol meyve ve sebze tüketimi, cilt sağlığı için gereklidir. Doymamış yağ asitlerinden (sıvı yağ) zengin beslenme de, cilt kuruluğunu önlemede fayda sağlar. Yemeklerde yeterli miktarda sıvı yağ tüketmekte fayda vardır.

0 yorum:

Yorum Gönder